V dnešní době jsou často slyšet varování, že pokud okamžitě nezavedete AI a automatizaci, brzy zkrachujete. Taková atmosféra strachu z promeškání (FOMO) může být silná, ale ještě lépe funguje motivace příkladem. Ti, kdo rychle a smysluplně inovují, ukážou ostatním své výsledky a můžou je inspirovat.
Nedávno jsem hovořil s manažerem kvality a inovací v automotive firmě, který mi řekl:
“Josefe, my nutně potřebujeme začít pracovat pro zákazníky z Číny. Ale naše firma je v rychlosti inovací pomalá a těžkopádná. To, co pro německý trh stačilo, už pro Číňany vůbec nestačí.”
Takových příběhů se dnes objevuje víc, a je jasné, že bez rychlých a smysluplných inovací nelze uspět.
Jak na to, abyste nezůstali na chvostu za konkurencí? Odpověď je jednoduchá: přes dobře nastavenou projektovou kulturu, a to nejen v oblasti produkce, ale zejména v oblasti rozvoje a inovací.
V krátkém videu se dozvíte, co vám zlepšení skutečně přinese a jak díky Metodě kopilot® s jistotou úspěchu nastane zlepšení.
Jak na zlepšení projektové kultury
Když se projekty na zlepšení projektové kultury realizovaly dříve, trvalo to celý rok – tvorba komplexní metodiky, nasazení software, školení lidí. Bylo to složité a drahé. Dnes to jde mnohem lépe a hlavně rychleji.
Trojúhelník změny je nástroj, který vám pomůže zlepšit projektovou kulturu a díky ní zrychlit inovace. Věnujete pozornost třem tématům:
- Vyjasnění záměru - ujasnění, kam a proč směřujete.
- Vyladění prostředí - nastavení jednoduchých pravidel, nástrojů a procesů.
- Získání vnitřní motivace lidí - získání lidí pro váš záměr, aby měli chuť do toho jít.
Tip: Podrobnosti najdete v článku Trojúhelník změny pro úspěšné projekty.
Jak Trojúhelník změny využít v praxi
Zlepšení projektové kultury by mělo být interním projektem. Důležité je začít správně a provést jej ve dvou etapách. Vyplatí se zapojit externí specialisty ze 3 důvodů:
Mají potřebný odstup a nezaujatý pohled.
Mají zkušenosti a know-how.
Vytváří tlak, aby projekt skutečně probíhal, a zabrání prokrastinaci.
Vše se dá realizovat ve 2 fázích:
Fáze 1: Záměr a design
Tato fáze je klíčová a musí se jí účastnit lídři a klíčoví zaměstnanci, kteří řídí projekty.
Probíhá rychlým tempem ve 3 krocích:
- Zhodnocení projektových schopností - pomocí sebehodnoticích dotazníků a individuálních konzultací zjistíte, jak na tom opravdu jste. Rovnou se dá i zjistit, kde využít AI a automatizaci.
- Přípravné konzultace - využijte výstupy pro přizpůsobení scénáře Strategického workshopu a návrhu řešení.
- Strategický workshop - celodenní akce, kde se dohodnete na konkrétních cílech, principech a plánu práce. Zabýváte se všemi 3 hranami Trojúhelníka změny: ZÁMĚR (dohoda na konkrétních cílech a postupových krocích projektu včetně ujasnění vzájemné spolupráce); PROSTŘEDÍ (dohoda na klíčových principech, které budou implementované do praxe) a LIDÉ (zvolení pilotních projektů a jejich řešitelů a dohoda na plánu prací).
Tato fáze obvykle trvá 1 měsíc.
Fáze 2: Nastavení a stabilizace
V této fázi probíhají paralelně 3 klíčové aktivity:
- Nastavení projektového portfolia - rozhodnutí, zda stačí jedno portfolio nebo více (např. portfolio zakázkových projektů a portfolio interních zlepšovacích projektů) a jak bude fungovat celý proces vzniku projektů, jejich prioritizace, koordinace portfolií, včetně kapacitního plánování.
- Nastavení pravidel pro projekty - návrh jednoduchých nástrojů, kontrolních seznamů a návodů.Vše se otestuje na pilotních projektech, odladí a následně nasadí na všechny projekty. V této fázi můžeme pomoct správně nastartovat inovační projekty, např. zavedení AI a automatizace do firmy. Důležité je ale vše navrhnout maximálně jednoduše.
- Technologie a lidé - finalizace výběru a nasazení technologií (včetně AI) a vyškolení týmu v používání technologií i řízení projektů.
Tato fáze trvá 3–6 měsíců a výsledky se začnou dostavovat poměrně rychle.
Jak to celé probíhá se dá znázornit pomoci srozumitelného obrázku:
Jak s jistotou dosáhnout úspěchu - zvolte METODU COPILOT®
Pro úspěch je zásadní zvolit i vhodnou metodu. Školení ani konzultace a poradenství zde nestačí. Skutečný posun vyžaduje dlouhodobého parťáka, který vás podpoří od začátku až do konce. Potřebujete copilota.
Projektový Copilot je jako druhý pilot v letadle – Vy řídíte. On vás v roli pilota jistí.
- Je vám nablízku po celou dobu projektu.
Aktivně pomáhá – nejen radí, ale zapojí se do práce.
- Využívá své zkušenosti, má přístup k bázi znalostí i AI nástrojům.
- Zná vaši situaci i tým – díky tomu věci běží rychleji a jednodušeji.
Nebudete na to sami. Copilot si s vámi “ušpiní ruce” a pomůže vám doručit výsledek.
Závěr
Pokud přistoupíte ke zlepšení projektové kultury tímto způsobem, tak správně zapojíte klíčové lidi. Díky tomu zrychlíte inovace a to vám přinese výsledky.
Zvu vás na webinář 2.6. ŘÍZENÍ PROJEKTŮ S AI A AUTOMATIZACÍ. Uvidíte, jaké inovace jsme díky inovativní projektové kultuře dokončili a díky kterým šetříme hodně času.
Autor: Josef Hajkr, SHINE Consulting
- BUĎTE V OBRAZE - ORIENTACE V NABÍDCE SHINE a odběr LinkedIn news Projekty jednoduše.
- Masterclass Jak využít potenciál AI ve prospěch projektů. Zjistíte, jak AI a automatizaci nasadit a jak ji využít v tréninku projektového řízení.
- Jaké jsou tajemné ingredience našich inovativních řešení si poslechněte ve videorozhovoru Řízení projektů 5.0 - vyhněte se ztrátě produktivity až o 30%.
- Pokud máte rádi ucelený cyklus formou videí, doporučuji Jak na projekty jednoduše - 6 hodin tipů a rad.